close
אין מוצרים בסל הקניות.
04.09.2015 - 20.10.2015

BONES & SOUL

סוזנה שוגר

04.09.2015 - 20.10.2015
BONES & SOUL
אוצרת: נוגה מגדל
התערוכה BONES & SOUL נוצרה מתוך שיח מתמשך במרחב שבין הפיזי לרוחני ובין הטבע לנפש. מעין שיח פנימי שהתהווה בעקבות שבירות פיזיות ורוחניות, שהביאו את סוזנה למסע פנימי עמוק אל תוך עצמה. סוזנה שוגר, אמנית רב תחומית, הרבתה לגעת בתחומי יצירה רבים, מביעה ומביאה את עצמה בחומרים שאינם שגרתיים לעולם האמנות ומבטאת דרכם את עולמה האישי. היא עושה שימוש ברצועות של חומר גיאו-סינטטי, רצועות המותקנות במורדות ומדרונות שולי הכבישים במגמה למנוע את סחף האדמה. היא יוצרת עצמות מחומרי צמנט וגבס, משתמשת בצילומי רנטגן של אברים שבורים, ומצלמת את יערות הדבש הנוצרות ע"י הדבורים המסייעות לגופה להתחזק. כל אלה מתחברים לעולמה הפרטי ומהווים חלק סינרגי המחבר את גופה ונפשה.

העבודה "מעגל החיים" בנויה ממאות עצמות קטנות (עשויות מחומרים סינטטיים), המחוברות בחוט ברזל במבנה ספירלי דו מימדי. העצם הנה רקמת חיבור קשה וצפופה מחד וקלה ופריכה מאידך. בחלקה החיצוני צפופה ובחלקה הפנימי בנויה כיערת הדבש. סוזנה מתחקה אחר מבנה ומורכבות העצם המשמשת סימבול נושאי בהיבט העוצמה והחוזק מול השבריריות והפריכות. הצורה הספירלית שמקורה בטבע (אמוניטים, קונכיות וחלזונות) מבטאת לדבריה צמיחה והתחברות לזרימה מעגלית, המניעה אנרגיה מהארץ לשמים, מהאדם לאדמה ומהאדמה לשמים. בנוסף היא מסבירה כי אנו מוזנים ע"י אנרגית אהבה הנעה במרחב בתנועה מעגלית, המתקדמת לעבר האין סוף.

סוזנה שוגר
סוזנה שוגר
סוזנה שוגר
סוזנה שוגר
סוזנה שוגר
סוזנה שוגר
 

בחלל הגבוה של הגלריה תלוי מייצב מרשים עשוי מחומר גיאו סינטטי שחור, מחורר, הנראה כמניפת תחרה הנפרשת במרחב ומקנה לו מקום מרכזי ומשמעותי. סוזנה מטפלת בחומר השייך לכאורה לתחום עמלני תעשייתי, היא מתייחסת אליו בצורה ישירה, בוחנת את גבולותיו ומעניקה לו אמירה נשית – אישית. רצועות הגיאו סינטטי המשמשות לעצירת סחף האדמה במדרונות ההרים, הופכות למיצב המבטא תהליכים נפשיים המוצאים את ביטויים בעבודתה. המיצב נותן ביטוי לרוחה האיתנה של סוזנה המבקשת לאחות ולרפא, ובכך למנוע את היסחפות הגוף לעבר החידלון.

הטבע משמש מקור השראה מרכזי ביצירותיה של סוזנה, היא יוצרת תוך היכרות אינטימית ועמוקה איתו. בעבודה שימור פני הקרקע מרבה סוזנה לעסוק ולחקור תהליכים קיומיים העוסקים במהות קיומנו ויעודנו על פני כדור הארץ. מנקודה זו ממשיכה בהתחקות אחרי תהליכי בניה והתפוררות בטבע, תהליכים אורגניים, כימיים וביולוגים המשלבים את כוחות הטבע, אותם היא משיתה ומשווה לשינויים שעוברים על הגוף והנפש. התהליכים המשתנים בטבע כמו שינויי טמפרטורה קיצוניים, התרחבות והתכווצות, קפיאה והפשרה, ארוזיה ובלייה, מביאים לשינוי פני כדור הארץ. זרימת המים הסוחפת את אחיזת האדמה בקרקע, שורשי עצים המפוררים סלעים, גם הם מדומים לאדם העובר תהליך דומה במסע חייו.
סוזנה מנסה לחבר את האלמנטים הפנימיים שבתוכה ולהפכם למקור של אנרגיה חיובית בעלת מרקם אחיד, חזק וחיוני המסייע לה בהתמודדות היומיומית. היא מאחה את שברי עצמותיה ושברי רוחה בעזרת כח רצון ואופטימיות בלתי נלאים, אמונה עצמית חזקה, אהבת האדם והחיים.
סוזנה מפליאה לעשות חיבורים בין החומרים המשדרים יכולות גשמיות לבין עוצמות הנפש והנשמה, עוצמות המפיחות בעצמותיה דרכים חדשות ונוספות למיצוי העצמי, יחד עם גילוי האומץ והחיוניות הנדרשים אל מול אתגרי החיים האישיים שלה. יש בה עוצמה מיסטית רוחנית אך גם חיבור חזק לאדמה, לקרקע ולטבע. יצירותיה כמו נחתו מגלקסיה רחוקה או מכוכב אחר. היא חלק מיקום אינסופי המציע אינספור צירופים ואפשרויות להגשים את חלומותיה.